Policajt a alergen

„Líbí“ se mi, že hospodští musí podle toho nového nařízení dopředu informovat, třeba ústně, o výskytu alergenů nebo o možnosti si o výskytu alergenů přečíst.

„Těším“ se u předkládání jídelního lístku na věty typu: „Vážený hoste, jídla, která u nás podáváme, můžou obsahovat některé alergeny. Berte, prosím, na vědomí, že tímto jsem vás poučil o tom, že o výskytu alergenů v konkrétních pokrmech se můžete dozvědět ve zvláštním menu, které vám v případě vašeho zájmu rád donesu.“

Protože pokud nebude informace o alergenech viditelně dopředu vyvěšená nebo třeba takto ohlášená, hrozí samozřejmě pokuty.

Co mi to jenom… Jo, aha. Už vím.

Víte, co se má stát, když vás kdekoliv kdykoliv zastaví policajt? Než se vás na něco začne vyptávat, musí vás poučit o možnosti nevypovídat. Pokud to neudělá, tak je celý jeho úkon neplatný a může si leda tak leštit pendrek, až na něj budete – v případě silniční kontroly – mávat zadním okýnkem.

Dělá to někdo z nich? Málokdy.

Proč zákonodárce nepočítá s tím, že by za takovéhle zcela zásadní opomenutí platil policajt pokutu? Buďme mírní. Za jeden takový odhalený případ aspoň blbých deset tisíc korun z platu dolů (u restaurací to je až 10 milionů).

Oč je riziko, že si s celiakií v nevědomí objednáte houskové knedlíky, společensky nebezpečnější než možnost být soudně či úředně popotahován za bagatelní, nebo dokonce vůbec nespáchaný přestupek jen proto, že se „blbě prokecnete“, ač byste nemuseli, kdybyste byli poučení o svých právech?

Kdo tohle prosadí? Soudruhu Humle, dívám se na vás…

Policajt a alergen