Proč nemůže pravicový liberál volit Piráty

V debatě o politice s kamarádem padl požadavek – No, tak mi ukaž jednu dvě WTF věci z programu Pirátů. No, tak jsem se začetl. Podotýkám, že jsou to záležitosti, které nesedí mně – pravicovému liberálovi.

Disclaimer: Pokud se domníváte, že jsou pro vás Piráti ta pravá volba, tak prosím. Jen po volbách nefňukejte. 🙂

 

Skutečná vymahatelnost práva na informace

 • První bod volebního programu Pirátů. Největší problém, co pálí tuhle zemi? Nemyslím si. To tak možná Matěje Hollana a další aktivisty, kteří si ze zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím udělali jakési šidítko.Právo na informace je krásná věc. Ale opravdu nevím, jestli má každý úřad v zemi denně vyřizovat hromadu „stošestek“ o prkotinách. Já bych raději stavy úředníků snižoval, než jim ještě přidělávat práci.

Konec utajování mimořádných odměn vysokých úředníků

 • Principiálně není rozdíl mezi „vysokým“ úředníkem, „nízkým“ úředníkem, učitelkou na základní škole a uklízečkou tamtéž. Budou Piráti chtít znát plat taky těch učitelek? Mají na to právo?Domnívám se, že nikoliv. Je v pořádku pídit se po tom, kolik který úřad vydává na platy (a myslím, že není problém to zjistit). Následně pak řešit, zda to není náhodou moc. A jestli takový úřad vůbec potřebujeme, viz úřady na zrušení.Ale do příjmů konkrétního zaměstnance nikomu nic není. Dostává „moc“? No, tak si asi jeho šéf myslí, že si ty peníze zaslouží? Že to není spravedlivé? Ve světě tabulkových platů není nic spravedlivé.

Elektronická majetková přiznání ke dni nástupu do funkce

 • Viz předchozí komentář. Jak by se vám líbila povinnost zveřejňovat vlastní majetek? Asi moc ne. Ale zaměstnanci státu mají přece stejná práva jako všichni ostatní. Nelíbí se nám to? Tak pojďme státní agendu osekat a mnohá úřednická místa zrušit.

Zákony, vyhlášky a technické normy musí být dostupné na Internetu

 • Tak teď nevím. Ony nejsou? Já vždycky, když hledám nějaký konkrétní paragraf, tak se k němu přes Google dostanu.

Odmítáme politické zásahy do médií veřejné služby

 • To je krásné heslo! Bohužel jeho platnost je asi taková, jako kdyby někdo říkal „Odmítáme plískanice v listopadu!“ Státem zřizovaná, kontrolovaná a financovaná televize bude i při nejlepší vůli vždy podléhat zásahům politiků. Například, až se bude hlasovat o (ne)zvyšování koncesionářských poplatků, hlavním to příjmu dané instituce. A ani nikdo nemusí na nikoho vyloženě tlačit.Jediné řešení přitom je veřejnoprávní média zrušit. Protože je nepotřebujeme. ČRo (dle mého názoru) ještě jakž takž funguje, ČT je totálně nevyvážený kanál. Informačních zdrojů je dnes nepřeberné množství a nemyslím si, že bychom bez „Dvořákovize“ zůstali nějak zásadně ochuzení. Jen o sedm miliard ročně bohatší (koncesionářský poplatek je jen další daň).Mimochodem, dále Piráti píšou: „Nahradíme koncesionářské poplatky daněmi, o jejichž určení rozhodnou poplatníci dle své volby.“ Co to kurwa jest?!
 • Nad dále uváděnou reformou copyrightu by se jistě dalo uvažovat. Piráti se ovšem v této věci sami dost shazují. Za tento WTF okamžik díky Adentovi!

 

 • Celá kapitola Úřady bez papírů je jeden velký WTF (až na poslední bod). Naučit občany pracovat s elektronickými systémy? Proč ne, ale proč to má dělat stát? „Všechny výkazy a formuláře budou konzultovány s občany, aby byly přehledné…“ Tak určitě! „Každý občan bude mít nárok na bezplatné vydání elektronického podpisu…“ Nesmysl. Proč má takové věci dělat nějaký úřad z veřejných peněz?
 • Jediný bod, pod který bych se podepsal: „Zakážeme úřadům vyžadovat údaje a výpisy z rejstříku veřejné správy, které má veřejná správa již k dispozici.“ Ano, protože je skutečně nesmysl, aby občan běhal (ve svém volnu) od čerta k ďáblu a sháněl nejrůznější výpisy a opisy (kvůli věcem, které po něm vyžaduje stát), když si to ouřadové můžou z rejstříků vytáhnout lusknutím prstu.
 • Ad Svobodný software. To je prostě open source mantra Pirátů. Já to beru. Je mi celkem jedno, jestli někdo pracuje v Excelu, nebo v Calcu. Co se mi ovšem hrubě nelíbí je věta „Úřady by měly daňovým poplatníkům poskytovat svobodný software k usnadnění plnění zákonných povinností.“ Svobodný software se musí vedle toho komerčního prosadit na volném trhu jako každý jiný produkt. Není to fér k firmám, které ve stejném segmentu podnikají.

Omezíme agresivní reklamu na veřejném prostranství a zrovnoprávníme přístup k jeho využití občanskými iniciativami

 • Co je agresivní reklama? Jak ji omezit? IMHO levicový bullshit.

Prosazujeme změnu ústavy, aby byla neslučitelná funkce poslance a ministra ve vládě. Jinak nemůže být vláda kontrolována Poslaneckou sněmovnou.

 • Fajn. Potom si ale nesmíte stežovat, že ve vládě sedí „nikým nevolení ministři“. Mně naopak přijde naprosto v pořádku, když si premiér sestaví vládu z lidí, kteří už prošli úspěšně volbami. Že by se mohli poslaneckého mandátu vzdát, to je jistě možné. Ale jednak k tomu nikoho nelze nutit, jednak pak zase ve Sněmovně bude sedět kolem patnácti lidí, kteří tam nejsou tak zcela z vůle občanů. Oříšek, co?

Nechceme imunitu pro předávání úplatků

 • Populistický výkřik! Nechceme suché léto funguje zhruba stejně. Imunita buď je, nebo není. (A když poslanec udělá prasárnu, na kterou je důkaz, Sněmovna ho většinou ke stíhání vydá.)

Přímá volba starostů a hejtmanů, důsledné oddělení jejich pravomoci od zastupitelstev

 • Nesmysl. Máme přímo zvoleného prezidenta a jak skvěle vycházel se Sněmovnou! Jestli chceme paralyzovat obce, pak volme starosty přímo. Starosta, který nemá většinovou podporu v zastupitelstvu obce, z toho znikne jen chaos.

Všichni přímo volení politici, ministři a vedoucí ústředních správních úřadů a jiní vysocí úředníci musí být odvolatelní na základě petice s podpisy voličů a hlasování. U nepřímo volených orgánů mají občané právo na základě petice rozhodnout o předčasných volbách.

 • Jak chcete vykonávat nějaký mandát, když vás můžou týden po nástupu do funkce odvolat? Podle mě je lepší lidové veto, které navrhují Svobodní (a něco podobného je dále i v programu pirátů – veto, kterým můžou občané odmítnout už schválený zákon).

Ukončíme praxi trafik ve státních firmách. Požadujeme, aby státní firmy fungovaly zcela transparentně, aby byly stanoveny požadavky na odbornost při obsazování funkcí v nich a aby jejich dozorčí rada byla z větší části obsazována nezávislými experty. Podmínkou výkonu funkce musí být bezúhonnost, vyloučení střetu zájmů a průhledné výběrové řízení s odůvodněným výsledkem.

 • Pokud chceme, aby stát neuplatňoval vlastnická práva ve státních firmách, musíme tyto firmy privatizovat. Jinak to nepůjde.

Financování veřejného vzdělávání a vědy je pro nás klíčovou prioritou rozpočtu. Zvýšíme procento rozpočtu na školství a vědu
Umožníme lidem celoživotní vzdělávání
Finanční náklady vzdělávání nechceme přesouvat na studenty

 • OK. Toto je legitimní levicový pohled na věc. Ovšem vzdělávání podle mě nemůže fungovat jako švédský stůl. Věcí „zadarmo“ si lidi neváží a podle toho s nimi zachází. (A do toho si budeme samozřejmě stěžovat, že v našem veřejném školstí u snědeného krámu mají učitelé malé platy.)

Zlepšíme podmínky studentům pečujícím o děti státní podporou dětských koutků a školek na vysokých školách.

 • Dětské koutky a školky na VŠ? Předpokládám, že zdarma, když se nebude platit ani školné. Proč???

První ekonomická témata až ve dvou třetinách programu! (Což je možná u celostátně kandidující strany do PSP největší WTF!)

Ukončíme dluhové financování státu a veřejných institucí a prosadíme vyrovnaný rozpočet

vs.

Jedním z možných komplexních řešení sociálních otázek je základní příjem. Jedná se o model přerozdělování prostředků, ve kterém každý občan, nezávisle na své ekonomické situaci či jiných podmínkách, získává rovný základní příjem zajišťující důstojný život.

 • Kdyby každý občan dostával měsíčně na ruku 10 tisíc korun, bude to státní kasu stá ročně 1,2 bilionu korun. To jsou zhruba letošní výdaje státu (na které si půjčuje, protože tolik nevybere) včetně úroků z aktuálního dluhu. Takže po dvou minutách s kalkulačkou můžu zodpovědně říct, že větší utopie tu snad nebyla. Kde by se ty peníze vzaly, proboha? (A jak tímhle stylem chtějí Piráti prosadit vyrovnaný rozpočet?) Rád si to nechám od někoho vysvětlit. Podle mě to není možné. A je to zároveň ukázka z mého pohledu naprosté nekompetence programu Pirátů.

Požadujeme omezení nadvlády globálního finančního systému

 • Máte pocit, že nad vámi má nadvládu globální finanční systém? Jo? A jak se to projevuje? A už vás testovali mimozemšťani?

V kapitole Spravedlivé zdanění korporací a nezdaněných oblastí se píše:

Zvýšení zdanění nerostného bohatství a využití vzácných zdrojů

 • Zdaníme teda extra těžbu uhlí? Minulá vláda a minulá Sněmovna už stihli zavést, tzv. kauce, tedy extra extra zdanění trvdého alkoholu (protože už předtím byl extra zdaněn spotřební daní). Jen podotýkám, že mediálně propíraný důl Paskov se zavírá proto, že se v něm už ekonomicky těžit nevyplatí. Zavedení daně z uhlí by jistě každý horník zatleskal.

Zdaníme a zregulujeme prodej omamných a psychotropních látek a prostituci

 • Typicky levicový přístup. Všechno regulovat! Tak buď jsou drogy špatně, pak je všechny (včetně cigaret, alkoholu, kávy…) zakažme, nebo nechme každého, ať se huntuje, čím chce.

Za důchody a sociální oblast ručí stát

 • Tak určitě! A jde mu to skvěle!

Jsme pro zachování průběžného důchodového systému

 • Zachovat věc, která nefunguje a každého jen ožebračuje, je jistě výtečný nápad. Průběžný důchodový systém okrádá lidi každý měsíc o nemalou část výplaty, aby jim v důchodu (pokud se ho dožijí) nakašlal totální almužnou. Díky, nechci.

Vnímáme potřebu změnit způsob přerozdělování zdrojů a produktů a budeme hledat cestu

 • Ukončil bych polemiku touhle mantrou socialistů všech barev. Změnit způsob přerozdělování. Občas narazím na názor – Rozhoduju se mezi Piráty a Svobodnými. To nechápu! Svobodní chtějí přerozdělování maximálně omezit, Piráti jen přemýšlejí, komu vzít víc a komu přisypat.Pro mě je to další z nepřeberné nabídky levicových stran. Proto jsou pro mě Piráti nevolitelní.

 

A abych skončil poněkud „smířlivě“: Piráti mají samozřejmě i dobré nápady. Některé jsem zde zmínil, protože jdou bohužel ruku v ruce s těmi hrozivými. S jinými nepolemizuju, takže si je dohledejte v jejich programu. Obecně mi Piráti přijdou jako partička, která by nebyla marná v roli jakéhosi IT nervu, tedy poradního orgánu, nebo součásti poradního orgánu pro elektronizaci státní správy, nebo kýho výra. Ale při představě, jak spolek pirátů ve Sněmovně (ne)zvedá ruce pro daňové zákony, se vždycky trochu osypu.

Proč nemůže pravicový liberál volit Piráty

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *