Zakarpatská Rus? Fail! Malé historické okénko

Časopis Týden na svém webu zveřejnil zajímavý rozhovor s bývalým ukrajinským vojákem. Doplnil ho také anketou, která mi vyrazila dech.

tydnesPojďme si dát krátký historický exkurs. Zakarpatská Rus totiž není nic. Součástí Československa bylo tohle území pod názvem Podkarpatská Rus. 15. března 1939 byla vyhlášená samostatná Karpatská Ukrajina, jíž samostatnost vydržela pouhé tři dny do okupace Maďarskem. Maďarské království ustanovilo název Podkarpatsko.

V listopadu 1944 vyšel v Mukačevě manifest O opětovném sjednocení Zakarpatské Ukrajiny a pod tímto názvem se později tohle území stalo součástí Sovětského svazu. Sověti západnímu cípu Ukrajiny s hlavním městem Užhorodem slibovali plnou autonomii. Sliby chyby a od bolševiků obzvlášť, takže už v roce 1946 bylo po naději a název se změnil na Zakarpatskou oblast, který se používá do dneška.

Takže, pokud bychom vůbec měli o nějaké území usilovat, tak o ukrajinskou Zakarpatskou oblast, která je naší historickou Podkarpatskou Rusí. Ale myslím si, že tyhle imperiální choutky bychom měli přenechat jiným.

Jen k hořkému pousmání je fakt, že 17 % respondentů kliklo na odpověď „Váhám, ale raději ne, kdo by tam ty chudáky krmil“. KDO BY TY CHUDÁKY KRMIL?! No, kdo asi. Sami by se krmili, jako se sami krměj v Brně.

Berte tento krátký text i jako příspěvek k probíhající debatě nad povinným tělocvikem ve školách a možný argument, proč je zrovna povinný dějepis o něco užitečnější.

Zakarpatská Rus? Fail! Malé historické okénko

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *